Modificări în datele de disputare ale meciurilor de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. Când vor juca Rapid sau Steaua, U Craiova 1948, Ceahlăul și AS Brașov!

În şedinţa de marţi a Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal, s-a aprobat ca datele de desfăşurare a jocurilor de baraj pentru promovarea în campionatul Ligii a III-a să fie modificate. Însă nu toate cele cele 21 de baraje au fost reprogramate, ci doar 9 dintre acestea.

Conform programării iniţiale, cele 42 de campioane ale Ligii a IV-a din toată ţara trebuia să dispute turul barajului de promovare pe 16 iunie, iar returul pe 23 iunie. Meciurile de baraj, 21 la număr, se dispută în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe terenul fiecărei echipe. CEx-ul a decis amânarea acestor jocuri cu o săptămână, pe 23 iunie, respectiv 30 iunie, fiindcă în campionatele respective s-au reluat mai târziu meciurile în acest an, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.

„Aprobă cu unanimitate de voturi modificarea datelor de desfăşurare a jocurilor de promovare în Liga a 3-a, ca urmare a deciziei comisiei FRF-AJF, din data de 16 aprilie 2018, astfel: Meciurile tur programate în data de 16 iunie se vor disputa în data de 23 iunie, iar meciurile retur programate în data de 23 iunie se vor disputa în data de 30 iunie pentru următoarele judeţe:

  • Botoşani – Bacău
  • Suceava – Vaslui
  • Bistriţa-Năsăud – Satu Mare
  • Maramureş – Bihor
  • Alba – Harghita
  • Arad – Gorj
  • Călăraşi – Prahova
  • Galaţi – Brăila
  • Tulcea – Buzău”, a anunţat FRF pe site-ul oficial.

Printre cele mai importante nume care activează în această ediţie a Ligii a IV-a şi care sunt favorite să câştige campionatul, iar apoi să participe la meciurile de baraj pentru promovarea în Liga a III-a se numără CSA Steaua sau Academia Rapid (ambele din Liga 4 Bucureşti), AS SR Braşov (Liga 4 Braşov), U Craiova 1948 (Liga 4 Dolj), CSM Ceahlăul Piatra Neamţ (Liga 4 Neamţ) sau Minaur Baia Mare (Liga 4 Maramureş).

Programul barajului pentru promovarea în Liga a III-a, ediţia 2018-2019, este cunoscut deja după ce FRF l-a stabilit, prin tragere la sorţi, încă din data de 28 februarie.

Rezultatul tragerii la sorţi este următorul:

Regiunea 1: Botoşani – Bacău, Iaşi – Neamţ, Suceava – Vaslui;
Regiunea 2: Maramureş – Bihor, Cluj – Sălaj, Bistriţa-Năsăud – Satu Mare;
Regiunea 3: Braşov – Covasna, Alba – Harghita, Mureş – Sibiu;
Regiunea 4: Hunedoara – Caraş-Severin, Arad – Gorj, Timiş – Mehedinţi;
Regiunea 5: Vâlcea – Teleorman, Argeş – Olt, Dâmboviţa – Dolj;
Regiunea 6: Ialomiţa – Ilfov, Giurgiu – Bucureşti, Călăraşi – Prahova;
Regiunea 7: Vrancea – Constanţa, Tulcea – Buzău, Galaţi – Brăila.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 3

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26