Nicolae Dică, satisfăcut de victoria clară cu Astra: „Un meci pe care l-am dominat de la început până la final!”. De ce l-a schimbat din nou la pauză pe Budescu

În ciuda faptului că FCSB avea palmares negativ pe terenul Astrei, roş-albaştrii au făcut un joc perfect aseară și s-au impus la scor de neprezentare, 3-0.

Nicolae Dică are toate motivele să fie bucuros după prestația elevilor săi dar și după revenirea pe prima poziție în clasament.

„Un meci pe care l-am dominat de la început până la final. Am marcat de trei ori, ne-am creat şi alte ocazii. Sunt mulţumit că nu am primit gol, e un lucru pe care mi-l doresc. Îi felicit pe băieţi pentru victorie şi pentru atitudine.

Budescu avea un galben, am văzut că la pauză sunt discuţii cu arbitrii pe seama acelui penalty. Îmi era frică să nu fie eliminat și de aceea l-am înlocuit.

Budi trebuia să bată penalty-ul. El a avut o discuţie cu Bizonul şi a decis să bată Gnohere, pentru a ieşi golgheter. Pintilii e un jucător foarte important, cu experienţă, evoluează în naţională. Dă o continuitate jocului şi ne ajută foarte mult.

Craiova mai are şanse la campionat, mai mici, dar există. Eu îi consider în lupta pentru titlu. Viitorul este o echipă tânără, ambiţioasă şi trebuie să facem acelaşi joc bun ca să câştigăm”, a declarat Dică, la finalul meciului de la Giurgiu.