CSM București se califică în Final Four-ul Ligii Campionilor după un retur dezamăgitor la Metz!

UPDATE / ”Tigroaicele” se califică, scontat, în Final Four-ul Ligii Campionilor după o înfrângere la șapte goluri diferență în returul cu Metz, scor 20-27. Avantajul de 13 goluri de la București a fost, până la urmă, decisiv pentru soarta calificării.

CSM Bucureşti este la un pas de calificarea în turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, pentru al treilea sezon consecutiv.

Campioana României va disputa duminică, de la ora 18:00, manşa retur cu Metz din cadrul sferturilor de finală. ”Tigroaicele” au plecat în Franţa la adăpostul unui avantaj categoric, de 13 goluri, după 34-21 în tur.

Confruntarea Metz – CSM Bucureşti va stabili şi ultima formaţie calificată pentru Final Four-ul de la Budapesta, din 12-13 mai.

În celelalte sferturi de finală s-au calificat echipele favorite. După 31-29 la Budapesta, Rostov Dov a învins Ferencvaros în partida retur cu 32-22, astfel că s-a calificat în premieră în faza finală a Ligii Campionilor. Vardar Skopje nu a avut emoţii în returul cu FC Midtjylland, câştigat cu 32-25. În tur, reprezentanta Macedoniei luase un avantaj de un gol, 24-23. În fine, Gyor a eliminat Buducnost cu două victorii, 26-20 la Podgorica şi 30-28 în Ungaria.