AUDIO – EXCLUSIV / Constantin Schumacher: „Le-am spus jucătorilor mei să joace fotbal pentru oamenii care au umplut tribunele!”. Pe ce stadion va juca Rapidul, din iunie

Constantin Schumacher, antrenorul formației Academia Rapid, a vorbit în exclusivitate la Sport Total FM despre derby-ul câștigat de echipa sa contra Stelei, scor 3-1.

„Ce m-a surprins pe mine a fost că un post de televiziune a mutat un meci de Liga I pentru un meci de Liga a IV-a. Felicit echipa mea, care a jucat ce le-am cerut și sper ca oamenii care iubesc Rapidul să ne susțină și să definitiveze actele încât să putem promova.

Mi-au plăcut începuturile de meci pentru modul cum ambele galerii și-au susținut echipele, dar la acest meci au fost și multe femei și copii și este păcat de acele incidente pentru că fotbalul este un sport. Le-am spus jucătorilor mei să joace pentru toți acești oameni care au umplut tribunele.

Îl felicit pe Ciuculescu, în mod special. Este un portar cel puțin de Liga a II-a și sper să înțeleagă că trebuie să fie puțin mai profesionist, pe portari îi mai ia valul… Mă bucur că îl am în schipă și pe Marian Vlada, este un atacant foarte bun.

Știam că vor fi mai mulți rapidiști în tribune, i-am văzut motivați. Noi și acasă avem meci de meci trei – patru mii de spectatori în tribune.

Prima repriză nu a fost la nivelul la care mi l-am dorit eu, dar în repriza a doua am dominat meciul. În play-off vor fi câte trei meciuri, iar dacă le vom câștiga vom merge la meciul de baraj.

Mai există o perioadă de mercato, cu șase etape înainte de finalul sezonului regulat, poate și noi vom mai aduce un jucător sau doi care să ne ajute în play-off. Din luna iunie, când se va încheia sezonul regulat, stadionul Giulești va intra în renovare și sperăm să putem să ne mutăm în apropiere, pe stadionul Sportul, din Regie”, a spus Constantin Schumacher”, în emisiunea „Liga de weekend”.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,