După victoria de la Oradea, CSM Steaua câștigă și în fieful campioanei!

Prima etapă a returului grupei 1-6 a Ligii Naționale de baschet masculin a fost favorabilă liderului CSU Sibiu, care a profitat de înfrângerea campionilor en-titre de la U BT Cluj-Napoca în fața celor de la CSM Steaua Eximbank și s-a desprins la un punct. Orădenii i-au învins pe bănățeni și se mențin în cursa pentru locul al treilea.

Echipa bucureșteană, care a câștigat zilele trecute pe terenul orădenilor, s-a impus în sala din orașul de lângă Someș după două reprize de prelungiri, 99-94 (53-35, 77-77, 8-8, 14-9). Au fost și 22 de puncte avans pentru oaspeți (51-29), dar gazdele au egalat în ultimele trei secunde în urma loviturilor libere transformate de senegalezul Barro. Principalii marcatori au fost Runkauskas, 27 (nouă reușite de la distanță), de la învingători și Watson, 21, de la ardeleni. A fost prima victorie pe terenul clujenilor a formației din Capitală după mulți ani.

Un meci echilibrat a fost și cel dintre CSM CSU Oradea-SCM Timișoara, câștigat de gazde cu 74-70 (32-31). Emoții a avut și CSU Sibiu, care a trecut de BCM Universitatea FC Argeș Pitești cu 84-77 (43-39).

Marți și miercuri e programată o nouă rundă, în care capul de afiș va fi duelul dintre CSM Steaua Eximbank și CSU Sibiu. În tur au câștigat ardelenii la un singur coș, 78-76.