România Under 16 a remizat cu Olanda, în cel de-al doilea meci din Turneul celor Patru Națiuni!

Echipa națională formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2002, pregătită de Daniel Mogoșanu, a remizat contra echipei similare a Olandei, scor 2-2, într-un meci disputat la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia.

Partida contează pentru Turneul celor Patru Națiuni care se desfășoară în aceste zile la Buftea și Mogoșoaia și la care mai participă Cehia și Polonia. În prima etapă, România a fost învinsă de Cehia cu 6-1.

La pauză, tricolorii au condus cu scorul de 2-0 după reușitele lui Leon Peto (’21) și Ianis Stoica (’36). Batavii au revenit în joc în partea secundă printr-un gol marcat de Pinas în minutul 48. Egalarea a venit cu cinci minute înainte de final, când șutul trimis de Pinas spre poarta părăsită de Sava a fost trimis în plasă de fundașul nostru, Denis Bolenyi.

Echipa României: Sava – Grosu (David ’76), Drăgușin (cpt.), Boleniy, Florică – Crivac – Stoica (Tarța ’76), Peto (Iana ’76), 8. Grameni, 10. Bani (Pitu ’63) – 9.Munteanu (Corbeanu ’56)
Rezerve: Tătaru, Chilili, Botond, Dumitrașcu, Pascu, Jipa, Ziman

În primul meci al zilei, disputat la Centrul Național de Fotbal de la Buftea, reprezentativa Cehiei s-a impus cu scorul de 4-0 în fața Poloniei.

Etichetat cu: , , , , , , , ,