Cupa Davis | România – Maroc 4-0! Copil și Mergea închid întâlnirea cu marocanii cu un succes la dublu, iar Dima obține o victorie doar pentru palmares

UPDATE /Dragoș Dima închide oficial întâlnirea cu Maroc cu o victorie categorică în fața lui Soufiane El Mesbahi, scor 6-0, 6-4, după o oră și două minute de joc.

UPDATE / Perechea formată din Marius Copil și Florin Mergea a disputat duminică, meciul de dublu contra cuplului marocan Yassine Idmbarek / Lamine Ouahab și s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-1, după 55 de minute de joc. Astfel, România a câștigat întâlnirea cu reprezentativa de Cupa Davis a Marocului. Dragoș Dima va juca partida a patra din cadrul acesti întâlniri, dar fără miză.

UPDATE / Adrian Ungur a dus scorul la 2-0 în favoarea României, după ce a câștigat meciul contra marocanului Lamine Ouahab, cu scorul de 6-0, 7-6 (6-3), după o oră și 20 de minute de joc. Jucătorii români au încheiat victorioși prima zi a întâlnirii cu Maroc. Duminică, Mergea și Copil vor juca meciul de dublu și pot aduce victoria pentru țara noastră.

UPDATE / Marius Copil s-a impus în minimum de seturi în fața marocanului Amine Ahouda, cu scorul de 6-0, 6-1 și deschide scorul în favoarea României. Urmează meciul dintre Adrian Ungur și Lamine Ouahab.

Echipa de Cupa Davis a României întâlnește reprezentativa similară a Marocului, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Întâlnirea din turul al doilea al Grupei a II-a, Zona Europa/Africa va debuta sâmbătă, de la ora 12:00, când Marius Copil va juca împotriva lui Amine Ahouda (718 ATP).

Runda va continua duminică, zi în care se va juca unicul meci de dublu al acestei întâlniri. Dacă vom trece de Maroc, în faza următoare vom întâlni câştigătoarea dintre Polonia şi Zimbabwe. Cu una dintre cele două naţionale ne-am putea lupta pentru un loc în Grupa I Zona Europa/Africa, al doilea eşalon valoric din Cupa Davis, după Grupa Mondială.