Sport Club Miercurea Ciuc câștigă la Brașov și devine campioană la hochei pe gheață!

Meciul cu numărul 6 al finalei Campionatului Național de hochei pe gheață, desfășurat pe terenul echipei ASC Corona Brașov, s-a încheiat cu victoria oaspeților de la Sport Club Miercurea Ciuc, 4-3 după prelungiri. Scorul general a devenit 4-2 în favoarea ciucanilor, care au devenit campioni.

După ce se impusese cu 3-2 pe terenul formației harghitene, Corona a pierdut în propria arenă meciul care s-a dovedit decisiv pentru titlu. Conduși în urma golului înscris de Biro la jumătatea primei reprize, ciucanii au marcat de trei ori prin Fabus și Schastlivy 2. Gazdele au revenit, restabilind egalitatea prin Macmilan și Filip. Fodor avea să puncteze în minutul 13 al prelungirilor, aducând victoria și cupa care va intra în vitrina clubului din Miercurea Ciuc.

Este al 16-lea titlu cucerit de Sport Club Miercurea Ciuc, ultimul fiind câștigat în urmă cu cinci ani. Primul a fost în anul 1949. Harghitenii au în palmares o serie de șapte victorii finale consecutive între 2007-2013.

Medaliile de bronz au revenit echipei Steaua București, care s-a impus cu 3-2 la general în disputa cu Progym Gheorgheni.