FOTO & VIDEO / CSM Bucureşti o pulverizează pe Metz Handball în manșa tur a ”sferturilor” Ligii Campionilor. ”Tigroaicele” sunt ca și calificate în Final Four!

UPDATE / CSM București s-a impus categoric, scor 34-21, în fața celor de la Metz, în cadrul meciului tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. „Tigroaicele” sunt ca și calificate în Final Four, plecând cu prima șansă în meciul retur din Franța.

CSM Bucureşti primeşte în această seară replica echipei franceze Metz Handball, în prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin.  Confruntarea are loc de la ora 20:30, în Sala Polivalentă din Capitală,  iar evoluția scorului va putea fi urmărită și pe site-ul nostru, www.SPTFM.ro.

Gruparea din Capitală joacă turul pe teren propriu din cauză că a terminat doar pe locul 3 grupa principală 1, după Gyor şi Rostov, în timp ce franţuzoaicele au încheiat pe 2 a doua grupă principală. Meciul în care CSM București și Metz sunt pentru prima dată adversare în cupele europene va fi arbitrat de sârboaicele Branka Maric şi Zorica Masic.

”Tigroaicele” se află pentru al treilea an consecutiv în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. De fiecare dată s-au calificat şi în Final Four, chiar dacă manşa tur a avut loc la Bucureşti. Franțuzoaicele se află pentru al doilea an la rând în ”sferturi”. Dacă anul trecut s-au calificat de pe locul 4 în grupa principală, de această dată au ocupat locul 2.

În prima fază a grupelor, CSM Bucureşti a câştigat cinci meciuri şi a pierdut unul singur, cu Nykobing. În a doua fază, campioana Europei din 2016 a avut mari probleme: a câştigat trei partide, a remizat într-una şi a fost învinsă de două ori, de Gyor şi Rostov.

De remarcat că în teren vor fi nu mai puţin de 10 handbaliste care deţin în palmares titlul mondial la nivel de echipe naţionale, scorul fiind însă favorabil adversarei cu 6-4. Campioanele mondiale de la CSM Bucureşti: Marit Malm Frafjord, Amanda Kurtovic, Camille Ayglon, Gnonsiane Niombla. Campioanele mondiale de la Metz: Beatrice Edwinge, Laura Flippes, Manon Houette, Orlane Kanor, Laurisa Landre, Grace Zaadi.