Irina Begu, înfrângere usturătoare în meciul cu Daria Kasatkina din optimile turneului de la Charleston

Irina Begu (38 WTA) a disputat joi seară, meciul din optimile de finală ale turneului de la Charleston, SUA, împotriva rusoaicei Daria Kasatkina, ocupanta locului 12 în ierarhia mondială.

Românca a pierdut categoric, cu scorul de 6-2, 6-1, după o oră și cinci minute de joc și va părăsi competiția americană. În sferturi, Kasatkina se va duela cu nemțoaica Julia Goerges (13 WTA), care a trecut de Naomi Osaka cu scorul de 7-6 (7-4), 6-3, într-o oră și jumătate de joc.

Pentru participarea în optimile de finală, Irina Begu va fi recompensată cu un premiu în valoare de 9.568 de dolari şi 55 de puncte în clasamentul WTA.