Brașovenii se impun în fieful ciucanilor și reduc scorul finalei Campionatului Național de hochei pe gheață

ASC Corona Brașov a reușit o victorie prețioasă în meciul cu numărul 5 al finalei Campionatului Național chiar pe terenul adversarei, Sport Club Miercurea Ciuc. A fost 3-2, cifre care reprezintă scorul la general dintre cele două protagoniste, în favoarea ciucanilor.

După două reprize încheiate la egalitate, 1-1 (marcatori Macmillan, Corona, 7,51, Schastlivy, Sport Club, 16,38), 0-0, au urmat 20 de minute care au decis învingătoarea. Oaspeții s-au desprins la 3-1, în urma golurilor marcate de Walls, 40,12 și Trancă, 46,59, ciucanii închizând tabela prin Brnak, când mai erau 6,33 minute.

A șasea partidă se va desfășura la Brașov pe 5 aprilie. O victorie a gazdelor ar duce la o confruntare decisivă pe arena Vakar Lajos din Miercurea Ciuc, în seara premergătoare Învierii Domnului. Un succes al harghitenilor ar însemna cucerirea titlului.