Victorii împărțite la Brașov în finala mare a Campionatului Național de hochei pe gheață

ASC Corona Brașov și Sport Club Miercurea Ciuc au împărțit victoriile în meciurile 3-4 din finala Campionatului Național de hochei pe gheață. Astfel, scorul general a devenit 3-1 în favoarea harghitenilor.

A treia dispută a avut nevoie de prelungiri, ca și a doua de la Miercurea Ciuc. Au câștigat brașovenii, scor 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 1-0) prin golurile înscrise de Gliga jr, minutele 5,08 și 13,32 al prelungirilor, respectiv Schastlivy, 21,08. Oaspeții s-au revanșat cu vârf și îndesat în următoarea confruntare, 10-1 (4-1, 2-0, 4-0). Golgeteri, cu câte două reușite, au fost Valchar și Taratukin.

Partida cu numărul 4 este programată pentru 3 aprilie, la Miercurea Ciuc. O victorie a gazdelor le-ar aduce titlul, în timp ce un succes al oaspeților ar prelungi suspansul cu un nou joc, pe 5 aprilie, în aceeași arenă.