Se cunosc echipele calificate în play-off-ul Euroligii masculine de baschet

În penultima etapă a sezonului regulat al Euroligii masculine de baschet a fost desemnată și cea de a opta echipă care va evolua în play-off. Baskonia Vitoria Gasteiz a întrecut pe Maccabi Tel Aviv cu 83-72 (38-34) prinzând ultima poziție.

Liderul ȚSKA Moscova a pierdut în deplasare, 73-85 (42-48) la Zalgiris Kaunas, care ocupă în continuare locul 6. A cedat și Olympiacos Pireu, a treia clasată, 85-87 (33-47) la Unicaja Malaga. Formația greacă riscă să rateze prezența pe podium, dacă va fi învinsă în ultima rundă de Zalgiris, iar Real Madrid, care a câștigat în ultima secundă la Steaua Roșie Belgrad, 82-79 (43-39) prin coșul de 3 reușit de Doncic, se va impune în disputa de acasă cu Brose Baskets Bamberg.

Și-au mai asigurat calificarea Panathinaikos Atena, 75-56 (40-31) cu Valencia Basket, Fenerbahce Istanbul și Himki Regiunea Moscova, meciul direct fiind câștigat de echipa turcă, 73-64 (37-38).

Alte rezultate: Anadolu Efes Istanbul-FC Barcelona Lassa 83-107 (34-55) și Brose Baskets Bamberg-Olimpia Armani Milano 78-83 (43-43).

Ultima rundă care se va desfășura joi și vineri va stabili ordinea primelor opt clasate care vor continua lupta pentru titlu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,