Ciucanii câstigă primul meci al finalei la hochei cu brașovenii!

Finalele Campionatului Național de hochei pe gheață au debutat cu victorii scontate.În finala mare s-a impus Sport Club Miercurea Ciuc, iar în cea pentru locurile 3-4, Steaua.

Ciucanii au valorificat avantajul propriei arene impunându-se cu 9-7 (2-1, 4-4, 3-2) în confruntarea cu Corona Brașov. La capătul unui meci în care au condus cu 2-0, după care oaspeții au înscris de patru ori. Scorul s-a menținut strâns până în minutul 5 al ultimei reprize, când gazdele s-au desprins la 7-5 și apoi la 8-5. Pentru Sport Club au marcat, lucru mai rar întâlnit, opt jucători, câte un singur gol.

Steaua a câștigat în deplasare, la Progym Gheorgheni, 7-4 (3-2, 3-1, 2-2), golgeterul partidei fiind Constantin, cu trei reușite.