Handbal. Patru victorii ale gazdelor la debutul sferturilor Ligii masculine a Campionilor!

Partidele tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin au oferit dispute încheiate, în general, cu succese ale favoritelor. Cel mai mare scor, 41-17 (21-8) pentru gazde, a fost înregistrat în meciul dintre PGE Vive Kielce, Polonia și Rhein Neckar Loewen, Germania.

S-au mai impus în propriile arene THW Kiel, 29-22 (14-14) cu Pick Szeged, Montpellier HB, 28-25 (13-13) cu FC Barcelona Lassa și danezii de la Skjern Handbold, 32-25 (17-13) cu formația maghiară Telekom Veszprem. Au obținut victorii scontate în deplasare Flensburg Handewitt, Germania, 26-22 (11-12) la FK Kristianstad, Suedia și HC Nantes, 32-24 (16-14) la Meskov Brest, Belarus.

Întâlnirile retur se vor desfășura în perioada 28 martie-1 aprilie. Celor șase echipe calificate li se vor adăuga câștigătoarele grupelor principale A, Vardar Skopje, deținătoarea trofeului și B, Paris Saint Germain Handball.