România învinge Rusia și e la un pas de calificarea la Campionatul European de handbal feminin!

UPDATE / Tricolorele încheie cu emoții partida cu Rusia disputată în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. România învinge la limită, scor 26-25, și este la un pas de calificarea la Campionatul European, fiind acum, lider în Grupa 4, la egalitate de puncte cu Austria.

UPDATE / România a început bine partida și nu a lăsat campioana olimpică să preia conducerea pe tabelă în prima repriză. Tricolorele conduc la pauză cu scorul de 15-12.

Știrea inițială

Echipa națională de handbal feminin a României va disputa duminică, de la ora 18:30, returul cu reprezentativa similară a Rusiei, din cadrul preliminariilor Campionatului European.

În primul meci dintre cele două reprezentative, rusoaicele s-au impus cu scorul de 30-25, iar o posibila victorie a României ar putea asigura calificarea tricolorelor la turneul final.

În Grupa 4, lider este Austria, cu 6 puncte, iar podiumul este completat de România și Rusia, acestea având câte 4 puncte fiecare. Ultima poziție este ocupată de Portugalia, fără niciun punct.