Miami Open | Halep și Begu, eliminate din competiție după ce au fost învinse, în optimi, în cadrul probei de dublu

UPDATE / Perechea formată din româncele Irina Begu şi Simona Halep a fost învinsă de cuplul Raquel Atawo/Anna-Lena Groenefeld (SUA/Germania) cu 7-6 (3), 2-6, 8-10, duminică noaptea, în optimile de finală ale probei de dublu. Meciul a durat o oră şi 40 de minute.

De notat că în super-tiebreak jucătoarele noastre au condus cu 4-1, dar apoi au pierdut cinci puncte la rând (4-6), victoria revenind cuplului Atawo/Groenefeld cu 10-8.

Pentru evoluţia lor de la dublu, Begu şi Halep vor primi un cec de 28.880 dolari şi 120 de puncte WTA. Sportivele noastre părăsesc definitiv competiția de la Miami după ce antreior au fost eliminate si în proba de simplu, Begu în primul tur, iar Halep în turul al treilea.

Deși a fost eliminată în turul al treilea al probei de simplu, liderul mondial se va lupta în continuare la dublu. Irina Begu și Simona Halep vor disputa în noaptea de duminică spre luni, meciul din optimile de finală ale turneului de la Miami, împotriva perechii Raquel Atawo/Anna-Lena Groenefeld (SUA/Germania).

Partida se va disputa după miezul nopții, fiind a cincea întâlnire de pe arena Grandstand, după următoarele meciuri: Joao Sousa – Jared Donaldson, Vasek Pospisil – Marin Cilic, Jelena Ostapenko – Beatriz Haddad Maia și John Isner – Mikhael Youzhny.

Dacă reușesc să se califice în sferturi, româncele vor întâlni perechea câștigătoare a meciului dintre Demi Schuurs/Elise Mertens (Olanda/Belgia) şi Tatiana Maria/Lesia Ţurenko (Germania/Ucraina).

Etichetat cu: , , , , , , , ,