Alejandro Valverde triumfă a doua oară în Turul Cataluniei!

Ibericul Alejandro Valverde și-a trecut în palmares a doua victorie finală în Turul ciclist al Cataluniei. El s-a impus în a doua și a patra etapă, după care și-a păstrat avansul în ultimele trei runde față de principalii urmăritori.

Rutierul de la Movistar a încheiat această cursă de World Tour în 28h25,07, secondat de coechipierul columbian Nairo Quintana, la 29 de secunde, francezul Pierre Latour-AG2R La Mondiale și britanicul Simon Yates-Mitchelton Scott, câștigătorul etapei cu numărul 7, la 47 de secunde. Valverde avea să fie primul și în ierarhia cățărătorilor, cu 46 de puncte, încheind al doilea în cea a sprinterilor, după conaționalul Luis Guillermo Mas Bonet-Caja Rural Seguros. Movistar a fost cea mai bună echipă, urmată de AG2R La Mondiale și FDJ.

Urmează Turul Flandrei, de la 1 la 8 aprilie.