Tricolorii Under 19 defilează în drumul spre Euro 2018! Victorie cu Suedia iar un egal în ultimul meci ne asigură calificarea!

UPDATE / România U19 obține a doua victorie la Turul de Elită, 2-1 împotriva Suediei, și se află doar la un punct de calificarea la turneul final din Finlanda. Tricolorii lui Adrian Boingiu un nevoie de un egal în meciul cu Ucraina, de marți.

„Tricolorii” au început prost, iar Browning a deschis scorul în minutul 4. Prima repriză l-a scos în evidență pe arbitrul Alejandro Hernandez, care nu ne-a acordat două penalty-uri. Totuși, România a marcat prin Tudor Băluță, în minutul 33. După pauză tot tricolorii au fost cei care au controlat jocul și au întors scorul prin Mățan, în minutul 58.

Constantin Dima a fost eliminat în minutul 69, moment din care România n-a mai atacat. Pe final, și Titi de la oaspeți a văzut cartonașul roșu, dar nu s-a mai schimbat nimic.

UPDATE / Ucraina a învins Serbia în primul meci de sâmbătă cu un gol în prelungiri, scor 2-1 în Grupa 4 a Turului de Elită pentru Campionatul European U19. Rezultatul este nefavorabil pentru România, care ar fi fost avantajată de o victorie a Serbiei, iar un egal le-ar fi ținut pe ambele pe loc.

Clasamentul Grupei a 4-a după etapa a doua:

1.România 6 pct
2.Ucraina 4 pct
3.Suedia 1 pct
4.Serbia 0 pct

Selecționata sub 19 ani a României este la un pas de Campionatul European. În această seară, de la ora 20:00, la Ploiești, echipa lui Adrian Boingiu întâlnește reprezentativa Suediei, în a doua partidă de la Turul de Elită.

Partida de pe Ilie Oană este una foarte importantă pentru tricolori, care pot obține biletele pentru turneul final din Finlanda. Cu o victorie, coroborată cu un egal sau cu un eșec al Ucrainei în celălalt meci, România este calificată după două meciuri!

După victoria entuziasmantă cu Serbia, scor 4-0, micii tricolori sunt pe primul loc, într-o grupă din care mai fac parte Ucraina și Suedia, adversara României de sâmbătă. Ultimele două reprezentative își joacă astăzi ultima șansă de calificare la Campionatul European U19 din Finlanda. Sârbii vin după eșecul usturător înregistrat în fața tricolorilor, în timp ce ucrainenii depind în continuare doar de rezultatele proprii, după egalul din prima rundă, scor 1-1, cu Suedia.

Doar selecționatele care câștigă cele 7 grupe de la Turul de Elită merg la Euro 2018. Tragerea la sorți va avea loc pe 30 mai.