Miami Open | Simona Halep avansează cu emoții în turul 3: ”A fost un meci nebun!”

UPDATE / Simona Halep a trecut cu mare dificultate de franțuzoiaca Oceane Dodin, 21 ani, locul 98 WTA, pe care a învins-o în trei seturi, 3-6, 6-3, 7-5, după 2 ore și 7 minute de joc!

În turul 3 la Miami Open, Simona va da peste poloneza Agnieszka Radwanska, locul 28 WTA. Raportul meciurilor directe dintre cele două este extrem de echilibrat, 5-5.

”A fost un meci nebun. Am luptat până la final, am rămas concentrată și am câștigat. Ea a lovit puternic și nu știam unde va trimite mingea. În meciul cu Radwanska va trebui să fiu mai agresivă decât astăzi, dar fiecare meci este diferit”, a spus Simona Halep.

UPDATE / Monica Niculescu, locul 70 WTA, a obținut în această seară calificarea în turul 3 al turneului Premier Mandatory de la Miami.

Românca s-a impus în două seturi în fața slovacei Magdalena Rybarikova, locul 18 WTA, scor 6-3, 6-4, după un meci care a durat o oră și 36 de minute. A fost cea de-a patra victorie reușită de Niculescu la Miami în 4 zile, românca fiind nevoită să joace și două tururi de calificări.

În turul 3, Niculescu se va duela cu învingătoarea partidei dintre Sloane Stephens, deținătoarea titlului de la US Open, și Alja Tomljanovici.

Toate cele trei românce prezente în turul al doilea la turneul Premier Mandatory de la Miami vor evolua în seara zilei de joi.

Simona Halep debutează la ediţia 2018 Miami Open. Liderul mondial joacă în turul secund contra franţuzoaicei Oceane Dodin, locul 98 WTA, de la ora 21.00.

La rândul său, Monica Niculescu, venită din calificări, o va înfrunta pe slovaca Magdalena Rybarikova, partida urmând să înceapă în jurul orei 20.30. Niculescu, locul 70 WTA, a trecut, miercuri, în runda inaugurală, de Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 75 WTA, scor 6-2, 6-4, după o oră şi 38 de minute de joc.

Sorana Cîrstea, care debutează direct în turul 2, va juca împotriva lui Su-Wei Hsieh (Taipei), în jurul orei 23.00.

Irina-Camelia Begu, locul 37 WTA, a fost învinsă, miercuri, de sportiva americană Danielle Collins, locul 93 WTA. Begu, care a acuzat o accidentare, a pierdut în două seturi, 1-6, 1-6, după 62 de minute de joc. Românca de 27 de ani rămâne totuși în competiţie la Miami, unde va evolua la dublu alături de Simona Halep.

Etichetat cu: , , , , , , , ,