Hochei. Infrangere cu Noua Zeelanda la debutul Mondialelor feminine!

Nationala feminina de hochei pe gheata a Romaniei a pierdut primul meci la Mondialele gazduite de localitatea spaniola Valdemoro, 2-6 cu Noua Zeelanda.

Dupa o repriza in care au condus cu 2-0, romancele au avut o cadere in urmatoarele 20 de minute, in care au primit sase goluri, incheind ultima parte cu un scor alb. Alina Oprea a marcat in minutul 2, tabela fiind modificata apoi de Andreea Dumitru 13 minute mai tarziu.

Neo-zeelandeza Abbey Heale a inscris patru goluri consecutive in minutele 22, 27, 32 si 34, Alina Oprea a modificat
tabela dupa doua minute, urmata de Marie Hyde, 37 si Anjali Mulari, 39.

In celelalte partide, Taipei a intrecut Turcia cu 6-2 (2-0, 2-1, 2-1), iar Spania s-a impus greu in fata Islandei, scor 2-1 (0-1, 1-0, 1-0). Viitoarea adversara a echipei noastre va fi Taipei.