Indian Wells | Roger Federer, neînvins în acest an! Elvețianul s-a calificat în semifinalele competiției americane

Roger Federer a disputat în dimineața zilei de vineri, meciul din sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, împotriva sud-coreeanului Hyeon Chung, locul 26 in clasamentul ATP.

Liderul mondial s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-1, după o oră și 23 de minute de joc și s-a calificat în semifinalele competiției americane.

Odată cu această calificare, elvețianul a ajuns la a 16-a partidă consecutivă câștigată în acest an și rămâne neînvins.

În următoarea fază competițională, Federer va juca împotriva croatului Borna Coric, aflat pe locul 49 în ierarhia mondială. Cealaltă semifinală se va da între câștigătorii meciurilor Querrey – Raonic, respectiv Del Potro – Kohlschreiber.