Indian Wells | Simona Halep rămâne numărul 1 WTA după ce a trecut în trei seturi de americanca Caroline Dolehide!

UPDATE / Simona Halep și-a securizat locul 1 mondial după victoria din turul al treilea contra americancei Caroline Dolehide (SUA, 19 ani, locul 165 WTA), 1-6, 7-6 (3), 6-2, calificându-se astfel în optimile de finală ale competiției din California.

Liderul WTA își cunoaște deja adversara din faza următoare: o va întâlni pe Qiang Wang (China, 26 de ani, locul 55 WTA), care tot luni dimineață a trecut de Kristina Mladenovic (Franța, 24 de ani, locul 15 WTA), scor 6-1, 6-2.

În primul set al meciului cu Dolehide, Simona nu a avut reacție la loviturile puternice ale adversarei din SUA, care s-a impus cu un neverosibil 6-1. Românca a condus în permanență în setul doi, a reușit primul break abia când a făcut 4-2, apoi a pierdut pe propriul serviciu și după aceea a reușit și un rebreak. Totuși, Halep nu a reușit să păstreze avantajul și setul s-a decis la tiebreak, acolo unde jucătoarea din România a fost mai lucidă și a reușit să se impună pentru a rămâne în meci și în turneu.

Liderul topului WTA a început fulminant setul decisiv și s-a distanțat rapid la 3-0. Dolehide a luat un game pe serviciul Simonei, dar în tot setul a mai câștigat unul singur și Halep a avut un final foarte bun, încununat cu o calificare muncită.

Simona Halep va juca meciul din turul al treilea al turneului de la Indian Wells, împotriva sportivei americane Caroline Dolehide.

Românca a acces în această fază competițională, după ce a trecut de Kristina Pliskova, scor 6-4, 6-4, în timp ce Dolehide a reușit surpriza și a eliminat-o pe Dominika Cibulkova, scor 7-5, 3-6, 6-4.

Halep și Dolehide (165 WTA) se vor întâlni în premieră, la Indian Wells, în noaptea de duminică spre luni, după ora 00:00.

O posibilă victorie a româncei ar putea aduce și menținerea acesteia pe prima poziție în clasamentul WTA. Pentru ca Wozniacki să urce pe locul 1, daneza ar trebui să câștige turneul american, în cazul în care Simona nu părăsește competiția în turul al treilea.

Etichetat cu: , , , , , , , ,