Noul „Oblemenco”, pe locul 4 in lume in 2017! Este peste noua arena a celor de la Atletico Madrid

Stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova a fost plasat pe locul 4 in clasamentul celor mai bune arene inaugurate in 2017 in lume, de catre juriul concursului organizat de stadiumdb.com. Arena din Banie, care a costat aproximativ 55 de milioane de euro, a fost notata de juriul de arhitecti cu 2,68 puncte pentru valoarea arhitecturala, 3 puncte pentru functionalitate si 1,3 puncte pentru inovatie, in total 6,98 puncte, cu care a depasit Wanda Metropolitan, stadionul pe care evolueaza Atletico Madrid si cel care va gazdui finala de anul viitor a Champions League.

Cel mai bun stadion, cu 7,84 puncte, a fost desemnat „Lujniki” din Moscova, a carui refacere din temelii a costat 350 de milioane de euro si care va gazdui finala Campionatului Mondial din vara aceasta.

Pe locul 2, cu 7,24 puncte, a fost „U Arena” din Paris, care a costat 360 de milioane de euro, iar pe locul 3, cu 7,12 puncte, s-a clasat „Mercedes Benz Arena din Atlanta, care a costat 1,7 miliarde de dolari.

La concursul „Stadionul Anului” au fost acceptate initial 40 de stadioane terminate si inaugurate anul trecut, apoi au ramas 27 si in cele din urma doar 10.