Cupa Romaniei, a treia oara in vitrina echipei feminine din Sfantu Gheorghe!

Desfasurata, ca si intrecerea masculina, sub forma unui turneu final, cu participarea mai multor echipe, la noua sala din Sfantu Gheorghe, competitia Cupa Romaniei la baschet a revenit campioanei en-titre, ACS Sepsi SIC din localitate. Care intra in posesia celui de-al treilea trofeu, dupa victoriile din 2015 si 2016.

Baschetbalistele antrenate de Zoran Mikes au jucat in ultimul act cu CSM Satu Mare, formatie pregatita de Marius Doba. Echipa din Covasna s-a impus destul de lejer cu 62-48 (31-19). Dupa un prim sfert dominat de oaspete, incheiat cu scorul de…9-6 i!), gazdele s-au desprins treptat, castigandu-le pe urmatoarele doua cu 25-10 si 19-10. Si-au permis cateva minute de relaxare in ultimul sfert, care a revenit adversarelor, 19-12, insuficient, insa, pentru a obtine victoria.
S-au remarcat Tyaunna Marshall, 21 puncte, 10 recuperari, double-double, desemnata MVP-ul partidei, Tanei Harrison, 13, Annemarie Gordi-Parau, 11, respectiv Porchia Green, 16 puncte, 12 recuperari, double-double.
Trofeul a fost oferit de Dan Berceanu, secretarul general al federatiei.