Qatar Total Open | Simona Halep s-a calificat in semifinale la Doha! Pe cine va infrunta fostul lider mondial

UPDATE 18:15 / Simona Halep a avut de furca in setul al doilea cu sportiva de doar 18 ani, dar a reusit sa o invinga cu scorul de 6-0, 6-4, dupa o ora si 24 de minute de joc si s-a calificat in semifinale la Doha! In urmatoarea faza competitionala, romanca se va duela cu Garbine Muguruza.

UPDATE 17:23 / Fostul lider mondial nu are mila de adversara sa! Halep a castigat primul set cu 6-0!

UPDATE 15:52 / Incepe meciul!

UPDATE 16:45 / Simona Halep si Catherine Bellis au iesit la incalzire.

Pentru Simona Halep, singura jucatoare din Romania ramasa in concurs, urmeaza o adevarata provocare la Doha: astazi va juca impotriva unei tinere de doar 18 ani din Statele Unite ale Americii, locul 48 WTA, pentru calificarea in semifinale.

Meciul Simonei cu Catherine Bellis a fost programat la ora 16:00. Daca va trece de americanca, Halep ar putea juca in semifinale cu Muguruza sau Caroline Garcia, cele doua infruntandu-se in primul meci al zilei pe Arena Centrala.

Catherine „CiCi” Bellis, venita din calificari, a surprins pe toata lumea, dupa ce a invins-o pe campioana en-titre a turneului din Qatar, Karolina Pliskova, cu scorul de 7-6 (7-4) si 6-3.