Qatar Total Open | 4 din 5! Halep, Cirstea, Niculescu si Buzarnescu merg in optimi la Doha!

UPDATE / Mihaela Buzarnescu a invins-o categoric pe Jelena Ostapenko, scor 6-1, 6-3, dupa o ora si sase minute de joc si se califica si ea in optimi. Pentru sportiva noastra este prima victorie in fata unei jucatoare din top 10!

UPDATE / Monica Niculescu a avut un prim set mai dificil in fata Magdalenei Rybarikova, pierdut in tie-break, dar a reusit sa revina in cel de-al doilea. Dupa 6-7, 6-2 si 3-0 in setul decisiv, jucatoarea slovaca a decis sa se retraga din cauza unei accidentari. Astfel, Monica este cea de-a treia tenismena romana calificata in optimi la Doha.

UPDATE / Sorana Cirstea o urmeaza pe Halep in optimi! Romanca a trecut de Elise Mertens in doua seturi, scor 7-5, 6-4, dupa o ora si 41 de minute de joc.

UPDATE / Simona Halep a castigat categoric primul meci de la Doha, 6-3, 6-0, in fata rusoaicei Ekaterina Makarova, dupa o ora si 13 minute de joc.

Patru din cele cinci romance participante la Qatar Total Open s-au calificat in turul secund al turneului dotat cu premii in valoare totala de 3,1 milioane de euro.

Simona Halep debuteaza direct in runda a doua a competitiei si va juca impotriva rusoaicei Ekaterina Makarova, aflata pe locul 36 in clasamentul mondial. Partida se va juca nu mai devreme de ora 14:00.

Sorana Cirstea, locul 36 WTA, va juca dupa ora 16:00, impotriva belgiencei Elise Mertens, ocupanta locului 20 in ierarhia mondiala. Romanca a trecut in runda inaugurala de Maria Sakkari in doua seturi, scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 13 minute de joc.

Monica Niculescu, locul 92 WTA, o va intalni pe jucatoarea din Slovacia, Magdalena Rybarikova, locul 18 in clasamentul mondial, nu mai devreme de ora 17:30. Sportiva noastra a invins-o in runda inaugurala pe Maria Sharapova, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Mihaela Buzarnescu, ocupanta locului 43 in ierarhia mondiala, se va duela cu Jelena Ostapenko, locul 6 WTA, dupa ora 19:30. Romanca a trecut in runda inaugurala de Lesia Tsurenko, cu scorul de 7-5, 6-4.

Irina Begu a parasit competitia inca din primul tur, fiind invinsa de Samantha Stosur, scor 6-4, 6-2, dupa o ora si un sfert de joc si niste probleme medicale ale romancei.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,