JO 2018 | Alin Florin Cioanca si Timea Lorincz nu au prins un loc in sferturi, la schi fond

Alin Florin Cioanca nu a reusit sa se califice, marti, in sferturile de finala ale probei masculine de sprint in concursul de schi fond din cadrul Jocurilor Olimpice de iarna de la PyeongChang, dupa ce s-a clasat pe locul 48 in calificari.

Cioanca a fost cronometrat cu timpul de 3 min 22 sec 22/100, in conditiile in care ultimul sportiv calificat (locul 30) a fost inregistrat in 3 min 17 sec 69/100. La startul probei s-au prezentat 80 de schiori.

Cel mai bun timp a fost reusit de finlandezul Ristomatti Hakola, in 3 min 8 sec 54/100.

Tot marti, Timea Lorincz a ratat si ea calificarea in sferturile de finala ale probei feminine din cadrul aceleiasi probe, dupa ce s-a clasat doar pe locul 61.

Lorincz, inregistrata cu timpul de 3 min 48 sec 84/100, a fost a 61-a din 68 de sportive. Doar primele 30 au obtinut calificarea in sferturile de finala.