Marius Copil a urcat pe locul 74 ATP. si-a egalat cea mai buna performanta a carierei

Finala de la ATP 250 de la Sofia, pierduta duminica in fata bosniacului Mirza Basic, i-a asigurat aradeanului o urcare de 19 locuri in topul mondial.

Inaintea turneului din Bulgaria, prima racheta a Romaniei era pe locul 93 in lume. De azi, este pe pozitia a 74-a, pe care a mai ocupat-o pe 16 octombrie 2017.

Nu sunt suparat ca am pierdut finala. Am avut o sapatmana excelenta la Sofia”, a exclamat Copil, pentru ”Libertatea”, dupa meciul de doua ore, 19 minute si 32 de secunde, in care a servit 19 asi, dar l-a cedat in setul decisiv.

Marius este primul roman care accede in ultimul act al unei competiţii profesioniste de simplu, dupa aproape şapte ani. in mai 2011, Victor Hanescu pierdea la Nicolas Almagro, scor 7-6 (5), 3-6, 3-6, in finala de la Nisa.

Marius Copil va juca, marti, la turneul ATP 500 de la Rotterdam, unde se va duela cu un alt bosniac, Damir Dzumhur (25 ani, 29 ATP).