Portugalia, campioana europeana si la futsal! VIDEO

Portugalia, campioana Europeana la fotbal in 2016, a castigat pentru prima data titlul european la fotbal in sala, sambata, in Slovenia, ca capatul unui meci de infarct cu Spania. Lusitanii s-au impus cu 3-2, dupa prelungiri, golul victoriei fiind inscris in ultimul minut.

Ricardinho a deschis scorul inca din primul minut de joc, insa spaniolii au revenit prin golurile reusite de Tolra (19′) si Lin (32′). Bruno Coelho a impins meciul in prelungiri, cu un gol marcat in minutul 39.

Ultimul minut al meciului a fost unul nebun: acelasi Coelho a marcat dintr-o lovitura de pedeapsa, in timp ce portarul spaniolilor a lovit bara cu zece secunde inainte de fluierul final.

Acesta este primul titlu european pentru portughezi, care au debutat la acest turneu contra Romaniei, impunandu-se cu 4-1.

Ricardinho a primit premiul de cel mai bun jucator al turneului din Slovenia.

Nationala Romaniei a parasit Campionatul European de futsal inca din faza grupelor, dupa ce a pierdut dramatic duelul cu Ucraina, scor 2-3.