Fed Cup | Romania a invins Canada si va evolua in barajul pentru Grupa Mondiala I!

UPDATE: Canada a evitat infrangerea la zero si a obtinut punctul de onoare, dupa ce perechea Carol Zhao/Gabriela Dabrowski le-a invins pe Ana Bogdan si Raluca Olaru, scor 4-6, 6-1, 10-6, intr-o ora si 18 minute.

Ana Bogdan, debutanta in echipa de Fed Cup a Romaniei, si Raluca Olaru au castigat primul set cu 6-4, dupa ce au revenit de la 2-4. In actul al doilea, jucatoarele noastre au scazut ritmul jocului si au fost depasite clar, cu 6-1, dupa doar 27 de minute. In super tie-break, Zhao si Dabrowski au fost mai inspirate in momentele importante, au gresit mai putin si s-au impus cu 10-6.

Romania a castigat partida disputata impotriva Canadei, in turul I al Grupei Mondiale II din FED Cup, scor 3-0 si s-a calificat in barajul pentru Grupa Mondiala I. Irina Begu a adus punctul decisiv, duminica.

UPDATE / 13:34 GAME, SET, MECI SI CALIFICARE! Irina Begu o învinge cu 6-2, 6-4 pe Katherine Sebov, iar Romania merge in barajul pentru Grupa Mondiala I a FED CUP!

UPDATE La un set de barajul pentru Grupa MondialA I! Dupa 38 de minute in care Irina a dominat autoritar, primul set se incheie cu victorie noastra, 6-2. Romania – Canada 6-2 (2-0 la general).

UPDATE12:05 Irina Begu va incepe partida la retur. Romania – Canada 0-0 (2-0 la general).

Capitanul-nejucator al echipei-oaspete, Sylvain Bruneau, a decis sa ia masuri dupa meciurile de sambata: a inlocuit-o pentru meciul cu Irina Begu (37 WTA) pe Carol Zhao, racheta numarul unu a Canadei pentru aceste dueluri, cu Katherine Sebov, o jucatoare cu legaturi stranse cu Ucraina – tara natala a parintilor ei. Sebov se afla pe pozitia 319 in clasamentul WTA.

Daca Irina Begu va castiga meciul trei al confruntarii, atunci al patrulea meci de simplu nu se va mai disputa si pe teren vor intra direct echipele de dublu, pentru un meci echivalent cu un demonstrativ, care va conta doar pentru palmares.

——————————————-

Romania o conduce cu scorul de 2-0 pe Canada in cadrul intalnirii de Fed Cup de la Cluj, dupa ce Sorana Cirstea si Irina Begu si-au invins adversarele in primele doua meciuri.

Ziua a doua va debuta cu meciul dintre Irina Begu si Carol Zhao, dupa ora 12:00, iar urmatoarea partida programata se poate da intre Sorana Cirstea si Bianca Andreescu.

Meciul de dublu dintre perechea Ana Bogdan/Raluca Olaru si cuplul Katherine Sebov/Gabriela Dabrowski, ultimul al acestei intalniri, s-ar putea juca doar in cazul in care cele doua reprezentative se vor afla la egalitate, scor 2-2.