Fed Cup | Romania – Canada 2-0, in primul tur al Grupei Mondiale II! Sorana Cirstea si Irina Begu si-au facut bine treaba la Cluj

UPDATE 17:15 / Irina Begu se impune in setul decisiv si aduce cel de-al doilea punct pentru Romania, dupa 6-3, 6-7, 6-2 in fata Biancai Andreescu, in doua ore si 40 de minute de joc.

UPDATE 16:35 / Dupa un set secund mult mai echilibrat, Bianca Andreescu a reusit sa duca meciul in setul decisiv. Sportiva cu origini romane a invins-o pe Begu cu 7-4 in tie-break.

UPDATE 15:15/ Irina Begu castiga primul set cu scorul de 6-3 si este aproape sa aduca cel de-al doilea punct pentru Romania.

UPDATE 14:35/ Incepe meciul dintre Irina Begu si Bianca Andreescu!

UPDATE 14:02 / Sorana Cirstea obtine primul punct Romania, dupa 6-2, 6-2, scor inregistrat in meciul contra canadiencei Carol Zhao. Urmatorul meci se va da intre Irina Begu si Bianca Andreescu.

UPDATE 13:36 / Sorana castiga primul set cu 6-2 in fata canadiencei Carol Zhao!

UPDATE 13:00 / Incepe meciul dintre Sorana Cirstea si Carol Zhao!

Romania si Canada se infrunta, in acest weekend, in primul tur al Grupei Mondiale II din Fed Cup. Desi se afla la Cluj, Simona Halep nu va juca din cauza accidentarii la glezna suferite la Australian Open. De partea cealalta, Canada nu se poate baza pe principala „arma”, Eugenie Bouchard, si nici pe a doua jucatoare a tarii, Francoise Abanda.

Astfel, in urma tregerii la sorti de vineri, Sorana Cirstea va intra prima pe teren, cu un meci contra lui Carol Zhao, dupa care va urma meciul Irinei Begu contra Biancai Andreescu.

Primul joc de duminica va fi cel dintre Begu si Zhao, confruntare urmata de duelul dintre Cirstea si Andreescu.

Ultima partida, cea de dublu, va opune perechii Ana Bogdan / Raluca Olaru cuplul format din Katherine Sebov si Gabriela Dabrowski.

Romania a invins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, in aprilie 2015, victorie gratie careia a promovat in Grupa Mondiala I.

„Tricolorele” mai au o victorie in fata Canadei, in 1983, la Zurich, 3-0 in primul tur al Grupei Mondiale.