Chindia Targoviste a fost invinsa de echipa lui Emil Sandoi, intr-un meci amical disputat la Pitesti

Chindia Targoviste a disputat miercuri, in deplasare, o partida amicala impotriva trupei lui Emil Sandoi, FC Arges. Oaspetii au pierdut cu scorul de 2-1, dar antrenorul Nicolae Croitoru este de parere ca aceasta intalnire a fost utila pentru jucatorii din subordine.

„Un meci asteptat de noi, pentru ca, exceptand jocul cu Braila, nu am mai jucat in aceasta formula in aceasta perioada de pregatire. Veneam si dupa cantonamentul de la Mogosoaia si am vrut sa-i vedem pe toti la lucru. Cred ca a fost o prima repriza buna si de o parte, dar si de cealalta. Chiar daca ocaziile de gol nu au fost asa numeroase, ritmul de joc a fost foarte bun. Am primit gol pe o neatentie, la o faza fixa, pe finalul primei reprize. A doua repriza am fost sub nivelul jocului prestat in prima repriza. Am reusit sa egalam, dar, din pacate, pe finalul jocului, iarasi am luat gol din cauza unei erori. E adevarat ca in repriza a doua am aliniat si o formula de echipa cu foarte multi jucatori tineri, insa asta nu este o scuza. Este un prim joc de verificare pe iarba. O sa facem si noi analiza si o sa vedem ce trebuie facut ca lucrurile sa mearga din ce in ce mai bine.

Sunt multumit de randamentul ultimelor doua transferuri. Sunt doi jucatori de calitate. De Daniel Florea cred ca nici nu mai este nevoie sa vorbesc. Daniel Rogoveanu cred ca este un jucator de viitor si ne punem sperante in el. Cred ca poate fi un transfer reusit pentru echipa”, a declarat Croitoru, potrivit site-ului liga2.ro.

In ceea ce priveste returul Ligii a II-a, tehnicianul a analizat lupta pentru promovarea in primul esalon: „Prin prisma clasamentului, Calarasiul si Sibiul sunt principalele favorite la promovare. Si noi ne dorim sa avem un retur bun, sa incercam sa recuperam distanta fata de primele doua. Locul 3 ar insemna un loc de baraj. Si in spatele nostru sunt cateva echipe care pot emite pretentii la locul 3. Ma refer la Afumati, Poli Timisoara si FC Arges, chiar daca in turul de campionat au terminat mai jos. Pitestiul este o echipa cu mare potential si cred ca va fi un retur interesant”.