A inceput cel mai puternic turneu de rugby din lume, Six Nations Championship: Irlanda a castigat in Franta, in prelungiri! Spectacol si la Cardiff

UPDATE / Anglia a facut spectacol in finalul primei etape a Six Nations Championship! Britanicii au jucat contra italienilor si s-au impus cu scorul de 46-15.

UPDATE / In primul meci al zilei, Tara Galilor a spulberat Scotia, cu 34-7. In cea de-a doua partida a zilei, Franta – Irlanda, am avut parte de un final de poveste. Oaspetii s-au impus, cu 15-13, dupa un drop goal reusit de in cel de-al treilea minut de prelungiri!

Turneul celor sase natiuni debuteaza, astazi, Tara Galilor – Scotia fiind partida de deschidere, pe Millennium Stadium, de la ora 16:15, iar de la ora 18:45 vor intra in scena Franta si Irlanda. Duminica, favorita turneului si detinatoarea titlului, Anglia, va intalni reprezentativa Italiei pe Stadio Olimpico din Roma, de la 17:00.

Competitia a ajuns la cel de-al 19-lea sezon in actualul format, respectiv al 124-lea, incluzand aici editiile de Home Nations Championship, respectiv Five Nations Championship.