Am pierdut calificarea cu 19 secunde inainte de final! Infrangere DRAMATICA pentru Romania cu Ucraina

UPDATE / Romania a condus cu 2-0 Ucraina, dar a pierdut incredibil in ultimul minut al meciului. Astfel, nationala Romaniei rateaza ORICE sansa de calificare in sferturile CE!

Avand nevoie de victorie pentru a spera la calificare, romanii au scos portarul pe final de joc, fortand golul izbavitor. Au pierdut insa mingea foarte usor la o faza, iar pe contraatac Ucraina a punctat decisiv cu numai 20 de secunde inainte de sfarsitul partidei.

Aventura Romaniei la Euro 2018 se incheie asadar inca din faza grupelor, acolo unde „tricolorii” au fost invinsi atat de Portugalia, cat si de Ucraina.

——————

Dupa ce a pierdut in fata Portugaliei cu scorul de 4-1, echipa nationala de futsal a Romaniei mai poate spera la calificarea in sferturile de finala ale Campionatului European din Slovenia, daca reuseste sa obtina cel putin o remiza in meciul cu reprezentativa Ucrainei.

Partida dintre Romania si Ucraina va avea loc vineri, de la ora 21:45, in incinta Arenei Stozice din Ljubljana.

Adversara Romaniei a fost prezenta la 10 din cele 11 turnee europene desfasurate pana in prezent si a jucat de doua ori finala, in anii 2001 si 2003, in timp ce tricolorii au bifat doar patru prezente la Campionatul European.

Programul complet de la Euro 2018:

Grupa A: Serbia, Slovenia, Italia
Slovenia – Serbia 2-2 (30 ianuarie, ora 19:00), Serbia – Italia 1-1 (1 februarie, ora 21:45), Italia – Slovenia (3 februarie, ora 21:45)

Grupa B: Rusia, Polonia, Kazahstan
Rusia – Polonia 1-1 (30 ianuarie, ora 21:45), Polonia – Kazahstan 1-5 (1 februarie, ora 19:00), Kazahstan – Rusia (3 februarie, ora 19:00)

Grupa C: Portugalia, Ucraina, Romania
Portugalia – Romania 4-1 (31 ianuarie, ora 19:00), Romania – Ucraina (2 februarie, ora 21:45), Ucraina – Portugalia (4 februarie, ora 19:00)

Grupa D: Spania, Azerbaijan, Franta
Spania – Franta 4-4 (31 ianuarie, ora 21:45), Franta – Azerbaijan (2 februarie, ora 19:00), Azerbaijan – Spania (4 februarie, ora 21:45)