Desi invinsi in FIBA Europe Cup, campionii Romaniei pastreaza sansa calificarii!

U BT Cluj-Napoca a suferit a doua infrangere consecutiva in grupa principala L a FIBA Europe Cup, 77-80 (36-42) cu belgienii de la Belfiius Mons Hainaut. Rezultatul inregistrat in penultima etapa, coroborat cu victoria echipei cipriote Keravnos Nicosia, 74-72 (39-48) cu lidera Donar Groningen din Olanda, le situeaza pe invingatoare pe primele doua locuri, urmate la un punct de formatiile care au pierdut.

Belfius a dominat primul sfert, 28-15, avand la pauza mare sase puncte avans, 42-36. Clujenii au preluat conducerea la finalul celui de-al treilea sfert cu 61-56.
Ultimele zece minute s-au desfasurat sub semnul echilibrului, oaspetii desprinzandu-se la sase lungimi, 78-72, cu 42 de secunde inaintea ultimului fluier al arbitrilor. Elevii lui Mihai Silvasan au pierdut pana la urma, dar raman cu sansa de a continua, cu conditia de a se impune in ultima partida programata pe 7 februarie, in propria arena, cu Keravnos Nicosia.
In celalalt meci se vor intalni Donar si Belfius. Ocupantele primelor doua locuri  din fiecare grupa merg mai departe.