Dinamo si CFR Cluj, victorii la limita in cel de-al treilea amical al iernii! Alex Ionita a marcat la debut, iar „cainii” au avut un penalty

UPDATE / Dinamo a invins la limita, scor 1-0 in cel de-al treilea amical al acestei pauze competitionale, disputat contra gruparii Termalica BB Nieciecza. Unicul gol al partidei a fost inscrie de catre Salomao, din penalty, la finalul primei reprize.

Vasile Miriuta s-a bazat pe urmatoarea formula de joc: Brănescu – Corbu, Maric, Katsikas, Vl. Olteanu – Mahlangu, Dudea – I. Gheorghe, Moldoveanu, Salomao – D. Popa, iar rezerve au fost: Muţiu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Nica, Monroy, Nascimento, Hanca, Nemec.

De cealalta parte, CFR Cluj a castigat cu acelasi scor partida disputata contra celor de la Borussia Mönchengladbach U23. Alex Ionita a a reusit sa marcheze chiar in primul sau meci jucat in tricoul feroviarilor.

Dan Petrescu a aruncat in joc urmatorul prim 11: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora (cpt.) – Hoban, Culio – Nouvier, Omrani, Mailat – Țucudean, iar in repreza secunda au mai intrat: Duka – L. Rus, Luchin, Gilvan, Vlad, Bordeianu, Djokovic, Coman, Al. Ioniță, Păun, Balde, Costache

Pentru ambele echipe romanesti va fi al treilea amical al iernii. Trupa lui Miriuta va juca cu locul 13 din prima liga poloneza, de la ora 16:00, in vreme ce liderul Ligii 1 va evolua impotriva nemtilor de la Borussia Mönchengladbach U23. de la ora 15:45.

„Cainii” au inregistrat victorii impotriva lui Aris Limassol (Cipru), 5-0, si Austria Viena (Austria), 3-2.

Si echipa pregatita de Dan Petrescu a inregistrat doua victorii, 4-0 cu Castellon si 3-1 cu Rapid Viena.

Tot astazi vor mai disputa amicale Astra Giurgiu, cu Slask Wroclaw (Polonia, Liga I), ACS Poli, cu FK Vozdovac (Serbia, locul 6 in prima liga) si Gaz Metan Medias, cu FC Veres Rivne (Ucraina L1).