Australian Open 2018 | Begu si Niculescu avanseaza in sferturile de finala ale probei de dublu de la Melbourne, dupa abandonul adversarelor! Cirstea, eliminata de Safarova si din aceasta proba

• UPDATE / Din pacate, Sorana Cirstea si brazilianca Beatriz Haddad Maia au fost eliminate. e perechea Lucie Safarova/Barbora Strycova, cap de serie numarul 4, scor 2-6, 6-0, 6-4.Pentru prezenta in optimi, Cirstea si Maia vor primi un premiu total de 49.000 de dolari australieni (32.000 de euro) si cu 240 puncte WTA.
  • UPDATE / Rodionova a revenit pe teren, dar dupa doua mingi servite chiar de ea a decis sa abandoneze! Begu si Niculescu avanseaza in sferturile de finala ale probei de dublu de la Melbourne
  • UPDATE / Dintr-o data, Rodionova acuza probleme la gamba dreapta si cere imediat ingrijiri medicale. Este 4-1 pentru Irina si Monica
  • UPDATE / Perechea Irina Begu/Monica Niculescu (Romania) infrunta ACUM cuplul Nadia Kichenok/Anastasia Rodionova (Ucraina/Australia), intr-un meci contând pentru calificarea in sferturile de finala ale probei de dublu.
  • Dupa ora 05:30, Sorana Cîrstea (Romania) şi Beatriz Haddad Maia (Brazilia) vor juca tot in optimi împotriva unei perechi redutabile, Lucie Safarova/Barbora Strycova (Cehia).
  • ——————————

Simona Halep, Sorana Cirstea, Irina Begu si Monica Niculescu sunt romancele ramase in competitie la Australian Open. Acestea vor juca in optimile de finala ale competitiei de la Melbourne.

Ramase in cadrul probei de dublu, Irina Begu si Monica Niculescu vor disputa meciul din optimi impotriva perechii formate din Nadia Kichenok si Anastasia Rodionova. Partida se va juca duminica dimineata, dupa ora 2:00, ora Romaniei.

Tot la dublu va juca si Sorana Cirstea, alaturi de brazilianca Beatriz Haddad Maia, meci ce se va disputa dupa ora 5:00, impotriva cuplului format din Lucie Safarova si Barbora Strycova.

Singura romanca ramasa in cadrul probei de simplu, Simona Halep, va juca meciul din optimi impotriva japonezei Naomi Osaka, in dimineata zilei de luni.