SNOOKER – Masters 2018 | Campionul mondial, Mark Selby, eliminat in optimile de finala! Ronnie l-a demolat pe Fu. Cum arata tabloul „sferturilor”

Mastersul londonez, gazduit de arena Alexandra Palace din capitala Angliei, a debutat, duminica, cu un meci senzational intre doi buni prieteni: Mark Selby, triplu castigator al trofeului, si galezul Mark Williams.

Englezul, campionul mondial ion exercitiu, a ratat in doua randuri inchiderea meciului, o data la 5-3 si apoi in frame-ul decisiv.

Williams a inceput meciul in forta si a pus rapid doua frameuri intre el si Selby, dar „Bufonul din Leicester” s-a redresat la timp si a egalat scorul inaintea pauzei.

In partea secunda, Selby a avut initiativa si, la 5-3, a ratat penultima bila rosie de pe masa la buzunarul superior drept. Tabela arata doar 47-40 in favoarea englezului si Williams n-a ratat ocazia de a inchide masa si de a ramane in meci.Williams a trimis meciul in decisiv dupa un frame zece castigat dupa mai multe vizite la masa.

In frame-ul decisiv, Williams si-a trecut in cont 39 de puncte, dupa care Selby a incercat imposibilul cu patru bile rosii blocate pe manta superioara. Englezul s-a descurcat de minune cu primele trei si trecea in avantaj pe tabela, insa o ratata incredibil pe a patra la buzunarul superior stang si l-a invitat practic pe Williams sa inchida masa. Galezul si-a luat revansa dupa infrangerea suferita la editia precedenta si tot in jocul decisiv al primului tur, trecandu-si in cont a 16-a victorie in fata lui Selby.

Intr-un alt meci din optimi, Ronnie O’Sullivan, detinatorul trofeului, a trecut lejer de Marco Fu. O’Sullivan a oferit un snooker de inalta calitate si practic nu i-a lasat nicio sansa lui Fu intr-un 6-0 pe care chinezul originar din Hong Kong nu-l va uita probabil niciodata. Cel mai mare break inregistrat de Fu a fost de 8 puncte! Rusinos pentru un asemenea nivel.