Manchester City, la prima infrangere in Premier League, dupa 23 de etape! VIDEO

Practic, Liverpool a reusit sa puna capat unei serii de 30 de meciuri fara infrangere pe care Manchester City o avea in Premier League! Dupa un meci extrem de spectaculos disputat pe „Anfield”, disputat in etapa a 23-a, echipa lui Jurgen Klopp s-a impus cu 4-3, luandu-si astfel revansa, dupa ce in tur fusese invinsa cu 5-0.

La pauza, Liverpool si Manchester City se aflau la egalitate, scor 1-1. Oxlade-Chamberlain a deschis scorul pentru gazde in minutul 9, iar Sane a adus egalarea cu cinci minute inainte de finalul primei reprize.

In repriza a doua, Liverpool a reusit sa marcheze de 3 ori in 9 minute: Firmino (59′), Mane (61′) si Salah (68′) s-au intrecut in executii spectaculoase. „Cormoranii” au trait periculos finalul de meci, dupa ce echipa lui Pep Guardiola a reusit sa inscrie de doua ori. Bernardo Silva a marcat pentru 4-2 in minutul 84, iar Gundogan a inchis tabela in prelungiri.

Ultima infrangere inregistrata de Manchester City in campionat avusese loc luna aprilie a anului trecut: 1-2 pe terenul lui Chelsea.

Inaintea partidei de pe „Anfield”, City era singura echipa neinvinsa in actualul sezon din Premier League.

Gratie acestui succes, Liverpool a urcat pe locul trei in clasament, aflandu-se la egalitate de puncte (47) cu Manchester United (locul 2) si Chelsea (locul 4). United are insa un meci mai putin disputat, urmand sa o intalneasca luni pe Stoke City.