VIDEO | Barcelona a facut instructie cu Celta Vigo si s-a calificat in sferturile Cupei Spaniei

Dupa ce in tur Valverde a introdus jucatorii mai putin utilizati si partida s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, FC Barcelona s-a impus cateogric in fata celor de la Celta Vigo, in cadrul mansei a doua a optimilor de finala ale Cupei Regelui Spaniei.

Cu prima garnitura in teren, catalanii au facut instructie pe Camp Nou si au invins cu scorul de 5-0, obtinand astfel, calificarea in sferturile competitiei interne.

Lionel Messi a deschis scorul in minutul 13 din pasa lui Jordi Alba, iar dupa doar doua minute cei doi au colaborat din nou perfect si argentinianul si-a trecut in cont dubla.

In minutul 28, Messi s-a revansat fata de Alba, pasandu-i perfect spaniolului care a dus scorul la 3-0, dar lucrurile nu aveau sa ramana asa inainte de pauza. Luis Suarez a profitat de greseala aparatorilor adversi si, in minurul 31, a stabilit scorul primei reprize, 4-0 in favoarea Barcelonei.

In partea secunda a jocului, Dembele l-a inlocuit pe Messi si a reusit sa paseze decisiv pentru Rakitic, in minutul 87, acesta din urma inchizand jocul la scorul de 5-0 pentru catalani.