Mihaela Buzarnescu va juca prima finala WTA din cariera! Pe cine va avea ca adversara la Hobart

UPDATE / Mihaela Buzarnescu a trecut de Lesia Tsurenko in doua seturi identice, scor 6-2, 6-2 si s-a calificat in finala turneului de la Hobart, prima din circuitul WTA din cariera sa. Romanca se va duela in ultimul act cu Elise Mertens.

Stirea initiala…

Mihaela Buzarnescu va disputa vineri, dupa ora 10:00, meciul din semifinalele turneului de la Hobart, impotriva sportivei Lesia Tsurenko, din Ucraina, aflata pe locul 43 in ierarhia mondiala.

In prima semifinala disputata la turneul australian, belgianca Elise Mertens s-a impus in fata britanicei Heather Watson, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-2, dupa o ora si 45 de minute de joc.

Sportiva noastra se afla in fata unei performante importante, dupa ce in sferturi a revenit incredibil in primul set de la 5-2 pentru Riske, iar in cel de-al doilea nu i-a oferit nicio sansa americancei, invingand-o la final cu 7-6, 6-1.