Simona Halep se va duela cu Irina Begu, in semifinalele turneului de la Shenzhen

UPDATE / Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Shenzhen (China).

Sportiva noastra a trecut fara emotii de Aryna Sabolenka (73 WTA), scor 6-2, 6-2, la capatul unui meci ce a durat aproximativ o ora.

UPDATE, ora 10:38 / Simona castiga primul set cu 6-2! Un set in care adversara Simona a parut destul de disperata in castigarea punctelor, a lovit in permanenta tara, dar a gresit mai mereu.

UPDATE, ora 10:10 / A inceput meciul! Invingatoarea o va intalni in semifinale pe Irina Begu.

Pentru un loc in semifinalele turneului de la Shenzhen, Simona Halep (1 WTA) se va duelela cu Aryna Sabalenka (Belarus, locul 73 WTA), in al treilea sfert de finala la Shenzhen. Halep si Sabalenka nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA.

In primul tur, Sabalenka a trecut de Monica Niculescu, iar in optimile de finala, de Danka Kovinici. In primele doua meciuri, Simona le-a eliminat pe Nicole Gibbs (locul 110 WTA) si Ying Ying Duan (91 WTA).