Serena Williams a jucat primul meci la 3 luni dupa nasterea primului copil!

In varsta de 36 de ani, Serena Williams a revenit pe teren! Considerata de multi cea mai buna jucatoare de tenis din istorie, americanca luase o pauza dupa ce a castigat Australian Open 2017, al 23-lea titlu de Grand Slam din cariera, intr-un moment in care era insarcinata in 8 saptamani!

Serena a intalnit-o intr-un meci demonstrativ pe Jelena Ostapenko la Mubadala World Tennis Championship in Abu Dhabi. „Sunt incantata sa revin pe teren in Abu Dhabi pentru prima data dupa nasterea fiicei mele in septembrie” a spus Serena Williams inainte de startul partidei.

Turneul din Abu Dhabi face parte din pregatirea Serenei pentru apararea titlului de la Australian Open ce va incepe pe 15 ianuarie.

Primul set al meciului a fost castigat de Ostapenko, scor 6-2. Serena Williams s-a impus cu acelasi scor in setul al doilea. Decisiv-ul a fost jucat sub forma de tie-break, Ostapenko reusind sa castige cu 10-8.