VIDEO | Real Madrid a debutat cu o victorie la Cupa Mondiala a Cluburilor 2017 impotriva lui Al Jazira

UPDATE / „Galacticii” lui Zinedine Zidane au debutat cu o victorie la Campionatul Mondial al Cluburilor, dupa ce au invins-o pe Al-Jazira cu scorul de 2-1.

Totusi, madrilenii au fost condusi din minutul 41, cand Romarinho a deschis scorul si a stabilit rezultatul primei reprizei, 1-0 pentru Al-Jazira. In partea secunda a jocului, Ronaldo a restabilit egalitatea in minutul 53, iar Bale si-a adus echipa in avantaj in minutul 81 si a inchis jocul la scorul de 2-1 pentru Real Madrid.

VEZI AICI VIDEO CU GOLURILE

Real Madrid si Al Jazira se intalnesc in premiera, in aceasta seara, de la ora 19:00, in a doua semifinala de la Campionatul Mondial al Cluburilor, care se desfasoara luna aceasta la Abu Dhabi. Prima finalista este Gremio Porto Alegre, detinatoarea Cupei Libertadores, care a invins, marti, cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), dupa prelungiri, formatia mexicana CF Pachuca, campioana CONCACAF. Unicul gol al partidei a fost reusit de Everton (95).

• Real Madrid ar putea deveni prima echipa care castiga doi ani la rand Mondialul Cluburilor
  • ”Galacticii” au trecut cu bine de esecurile cu Girona (La Liga) si Tottenham (Champions League, grupe) si au legat 8 meciuri fara infrangere
  • 19 goluri a marcat Real Madrid in ultimele sase partide oficiale
  • Al Jazira, echipa tarii gazda, s-a calificat in semifinale, dupa doua victorii cu 1-0 in meciurile cu Urawa si Auckland City.
  • Gremio intentioneaza sa devina prima echipa neeuropeana care castiga trofeul, dupa Corinthians Sao Paulo, care in 2012 o invingea in finala pe Chelsea Londra.
  • Castigatoarea trofeului va fi recompensata de FIFA cu un cec in valoare de cinci milioane dolari (4,2 milioane euro). Premiul rezervat finalistei se ridica la 4 milioane dolari (3,6 milioane euro), in timp ce ocupanta locului al treilea va incasa 2,5 milioane dolari (2,1 milioane euro). Ocupantele locurilor 4-6 vor primi si ele premii cuprinse intre 1 si 2 milioane dolari, forul fotbalistic mondial suportand totodata toate cheltuielile legate de deplasarea si cazarea echipelor participante.
  • Meciul pentru locul 3 si finala se vor disputa sambata, 16 decembrie.