CM de handbal feminin | Franta – Muntenegru si Danemarca – Suedia, primele doua „sferturi”!

UPDATE / La finalul zilei de duminica, nationalele de handbal feminin ale Danemarcei si Suediei au obtinut calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial, dupa ce au eliminat,  reprezentativele Germaniei si Sloveniei, in optimi. Primele calificate ale zilei au fost Franta si Muntenegru.

La Leipzig, Suedia a invins Slovenia cu scorul de 33-21(18-12), in timp ce la Magdeburg, Danemarca a invins Germania cu 21-17 (11-7).

In primele doua meciuri din optimi, tot duminica, Franta a dispus de Ungaria, cu 29-26 (14-11), iar Muntenegru de Serbia, cu 31-29 (14-9).

In urma acestora partide se cunosc si primele doua dispute din sferturi, intre Franta – Muntenegru si Danemarca – Suedia.

Tot duminica, in primele meciuri pentru clasarea pe locurile 17-24, intre echipele care s-au clasat pe locurile 5-6 in grupe, Angola – Polonia 33-34, Brazilia – Camerun 28-26, Paraguay – Argentina 28-25, Tunisia – China 31-32.

Celelalte patru dispute din faza optimilor vor avea loc luni, dupa programul: la Leipzig – Romania – Cehia (18.30), Spania – Norvegia (21.30), respectiv la Magdeburg – Rusia – Coreea de Sud (18.30), Japonia – Olanda (21.30).


stirea initiala …

Meciurile din optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin se vor disputa duminica si luni, cand tricolorele se vor duela cu Cehia.

Dupa ce a incheiat grupa pe prima pozitie, Romania o va intalni pe Cehia in optimi, echipa invinsa de Ungaria in ultimul meci.

Inainte de disputarea optimilor, vor avea loc meciurile de clasament. Pentru pozitiile 17-20 se vor juca Angola – Polonia (12.30) si Brazilia – Camerun (15.00), iar pentru locurile 21-24 se vor disputa Paraguay – Argentina (12.30) si Tunisia – China (15.00).

Primele meciuri din optimi se vor juca dupa cum urmeaza:

18:30 Serbia – Muntenegru
18:30 Ungaria – Franta
21:30 Danemarca – Germania
21:30 Suedia – Slovenia

Luni le putem urmari pe tricolore in duelul cu Cehia, de la ora 18:30, programul complet fiind urmatorul:

18:30 Romania – Cehia
18:30 Rusia – Coreea de Sud
21:30 Japonia – Olanda
21:30 Spania – Norvegia

Etichetat cu: , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Handbal

Comenteeeezi?!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB4267
2CFR Cluj4062
3CS U Craiova3452
4FC Viitorul3062
5Astra Giurgiu234-6
6CSM Poli Iasi215-7
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti3569
2FC Botosani2851
3FC Voluntari216-2
4OSK Sf Gheorghe1953
5Concordia Chiajna196-4
6Gaz Metan Medias1861
7ACS Poli Timisoara166-4
8Juventus Bucuresti136-4