Lidera Euroligii masculine, invinsa acasa de campioana en-titre!

TSKA Moscova a pierdut dramatic, 93-95, dupa prelungiri meciul jucat in etapa a opta, in propria arena, cu Fenerbahce Istanbul, detinatoarea Euroligii masculine de baschet. Olympiacos Pireu, finalista precedentei editii a facut scor cu Steaua Rosie Belgrad, egaland-o la puncte pe fosta lidera.

Fener a condus majoritatea timpului, uneori si la 18 puncte diferenta, la pauza doar la cinci lungimi, 46-41, incheind cele 40 de minute regulamentare nedecis, 83-83. Victoria a fost obtinuta cu cateva zecimi de secunda inaintea incheierii celor cinci minute de prelungiri. Oly s-a impus cu 85-59 (47-37) in fata unei formatii departe de valoarea ei. Real Madrid a castigat in fata propriilor suporteri, 89-57 (40-27) intalnirea cu Unicaja Malaga si a trecut pe pozitia a treia.
La egalitate de puncte cu Fenerbahce, Maccabi Tel Aviv, 77-69 (42-39) cu Himki Regiunea Moscova si Panathinaikos Atena, 82-81 (43-48) pe terenul celor de la Anadolu Efes Istanbul, invingatoare in ultimele secunde dupa reusitele lui Calathes.
Celelalte rezultate: Zalgiris Kaunas-Baskonia Vitoria Gasteiz 77-97 (32-54), Armani Olimpia Milano-Brose Baskets Bamberg 71-62 (27-35) si FC Barcelona Lassa-Valencia Basket 89-71 (50-32).
Runda de saptamana viitoare programeaza derby-ul Panathinaikos Atena-Real Madrid.