REZULTATE / Barajul european pentru ultimele patru echipe care vor merge la CM din Rusia 2018. Danemarca, remiza acasa cu Irlanda, ultimul meci din mansa tur

Astazi vor debuta meciurile din barajul european pentru Cupa Mondiala din 2018. Se vor disputa in sistem tur-retur, iar toate cele 8 partide vor fi transmise pe canalele Digi Sport. In urma acestor jocuri vom afla ultimele 4 echipe de pe Batranul Continent care merg la turneul final din Rusia, din vara viitoare.

Suedia – Italia este capul de afis al barajelor din zona europeana, iar celelalte 3 locuri vor fi decise in urma partidelor Irlanda de Nord – Elvetia, Croatia – Grecia si Danemarca – Irlanda, dupa urmatorul program:

Joi, ora 21:15

Croatia – Grecia 4-1, returul, duminica, de la ora 21:45
Irlanda de Nord – Elvetia 0-1, returul, duminica, de la ora 19:00

Vineri, ora 21:45

Suedia  – Italia 1-0 – returul, luni, ora 21:45

Sambata, ora 21:45

Danemarca – Irlanda 0-0
– returul, marti, ora 21:45

Se vor mai disputa doua meciuri in urma barajelor intercontinentale, Peru – Noua Zeelanda si Australia – Honduras (sambata, 11 noimebrie , returul 5 zile mai tarziu), iar ultimele trei echipe care vor merge la turneul final le vom afla dupa incheierea preliminariilor africane, marti, 14 noiembrie.

Cele 23 de formaţii calificate deja la CM 2018 sunt urmatoarele:

Rusia (echipa gazda, calificata din oficiu);
Nigeria, Egipt (ambele din Africa);
Brazilia, Uruguay, Argentina, Columbia (toate din America de Sud);
Iran, Japonia, Coreea de Sud, Arabia Saudita (toate din Asia);
Mexic, Costa Rica, Panama (din CONCACAF – America de Nord, Centrala si Caraibe);
Germania, Anglia, Belgia, Spania, Polonia, Islanda, Serbia, Franţa, Portugalia (toate din Europa).

Tragerea la sorti a grupelor CM 2018 va avea loc pe 1 decembrie, la Moscova.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, MONDIAL 2018

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj482421
2U Craiova 1948452421
3FCSB452419
4Astra Giurgiu362411
5Sepsi Sfantu Gheorghe36248
6FC Botosani3524-1
7FC Viitorul3424-2
8Poli Iasi3424-7
9AFC Hermannstadt2924-4
10Gaz Metan Medias2924-7
11Dinamo Bucuresti2824-9
12Dunarea Calarasi2224-9
13Concordia Chiajna1824-23
14FC Voluntari1724-18