Ionut Popa si-a facut praf jucatorii dupa remiza cu Juventus: „Ii calc in picioare. Sunt tampiti”

ACS Poli Timisoara a remizat luni seara, pe Stadionul „Ilie Oana” din Ploiesti, scor 1-1 cu Juventus, in cadrul etapei a 17-a a Ligii I.

Banatenii au condus inca din minutul 11, dupa reusita lui Abraw, dar gazdele au restabilit egalitatea in minutul 83, datorita lui Dzalamidze.

Ionut Popa, antrenorul timisorenilor, a explodat la finalul partidei si s-a declarat suparat pe elevii sai carora, spune el, le va pregati un program foarte dur de antrenament.

”Nu sunt multumit de echipa, nu le dau liber, o sa ma razbun pe ei fotbalistic pe ei, ii calc in picioare. Sunt tampiti? Opresti mingea si dai pe langa poarta… Pai dadeam gol. Eu dadeam gol. Lasa ca platesc ei. Nu cu bani, platesc cu sudoare. L-am luat (n.r. pe Abraw) a dat gol, dar nu se poate sa ratezi trei situatii. Un varf trebuie sa dea gol. Jucatorul are tot timpul scuze, dar antrenorul plateste. Le dau pauza in noaptea asta, pana maine dimineata, cand ajungem la Timisoara. O sa ajungem la Timisoara, le fac un program, o sa vedeti. O sa le dau acum o pizza, o sa le comand icre si dupa aceea sa putem sa ridicam jocul. La Iasi, tot asa eram suparat pe echipa si am facut 4 antrenamente pe zi timp de vreo 3-4 zile. Si a venit apoi primarul si a zis ca-i omor pe jucatori. Dar jucatorii trebuie omorati cateodata. Nu la propriu, la figurat”, a declarat Ionut Popa pentru Telekom Sport.

In ceea ce priveste arbitrajul, tehnicianul nu a dorit sa comenteze, desi echipa din subordine ar fi putut primi un penalty in momentul cand Artean a cazut in careul gazdelor: ”Eu sunt un antrenor cu experienta si cred ca trebuie sa dam dreptatate arbitrilor. si eu mai saream la gatul lor. Domnule, dar chiar asa? Ma abtin sa vorbesc acum despre arbitraj. Pe mine m-a arbitrat corect pana acum (n.r. Lucian Rusandu). Nu stiu daca a fost penalty, trebuie sa revad faza”.