Finala Turneului Campioanelor 2017 | Caroline Wozniacki a castigat trofeul, dupa doua seturi echilibrate cu Venus Williams!

UPDATE  / Caroline Wozniacki a castigat finala Turneului Campioanelor de la Singapore, disputata impotriva lui Venus Williams (SUA)!

Chiar daca daneza s-a impus in doua seturi, 6-4, 6-4, dupa o ora si 30 de minute, jocul celor doua finaliste a fost unul echilibrat.

In setul al doilea, dupa nici 30 de minute, Caroline castigase cinci gameuri la rand, dar Venus s-a trezit precum un boxer in ring si a redus diferenta la doar un game. Din pacate pentru ea, in loc sa egaleze pe propriul serviciu, a cedat jocul dupa doua mingi de meci ale danezei.

UPDATE / Dupa cinci break-uri si 44 de minute de la primul serviciu, Carolina Wozniacki reuseste sa castige primul set, game-ul decisiv fiind adjudecat pe serviciul lui Venus! 6-4

Daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA, si americanca Venus Williams, locul 5 WTA, se dueleaza azi in finala Turneului Campioanelor 2017. Meciul va incepe la 13:30.

Caroline si Venus au avut un parcurs aproape fara greseala la Singapore, fiecare realizand cate trei victorii si o infrangere. in semifinale, Wozniacki, care a facut parte din Grupa Rosie, unde a invins-o categoric pe Simona Halep (DETALII AICI), a trecut de Karolina Pliskova, iar Williams a invins-o greu, in penultimul act, pe Caroline Garcia, in trei seturi (DETALII AICI).

Cele doua jucatoare s-au duelat pana acum sapte ori, iar Venus a castigat fiecare meci. Ultimul meci a avut loc in 2015, la Miami. Castigatoarea competiției va primit 1,75 milioane de dolari.